Slaměný dům za Prahou

„Chtěli jsme dům, který bude vyhovovat i po stránce ekologické.“Fotogalerie (7)
1 100 000 Kč2 roky
Petra V., Neustupovské Otradovice

Bydlet se dá různě – třeba v domě ze slámy! Když se osmatřicetiletá Petra s mužem rozhodovali, kde a jak chtějí žít, shodli se na dvou věcech. Ač rodilí Pražáci, chtěli žít na venkově, avšak v dojezdové vzdálenosti od Prahy. A za druhé – přáli si bydlet rozhodně ekologicky.

„Původně jsme uvažovali o koupi starého statku, ale ukázalo se, že je pro nás taková varianta příliš nákladná,“ začíná vyprávět Petra.

„Změnili jsme plán, že si vybereme novostavbu. A protože jsme oba příznivci ekologie, hledali jsme způsob, jak dům postavit, aby vyhovoval našim představám nejenom podle dispozic, ale také po stránce ekologické. Volba nakonec padla na slaměný dům.“

ČMSS neměli se slaměným domem nejmenší problém. Jsou na různé odvážné realizace zvyklí. „Navíc jsme měli stavebko od Lišky, maminka pro ČMSS pracovala, tak jsme ani nepřemýšleli, že půjdeme jinam, jednoduše jsme si vzali úvěr právě od Lišky.“

Než se začalo stavět, musel se sehnat vhodný pozemek. Důležité bylo, aby měla lokalita slušné dopravní spojení do Prahy. „Nakonec jsme si vybrali Otradovice.“

A jak to bylo se stavbou slaměného domu? „Informace, jak jej stavět, jsme sháněli na internetu. A protože je manžel řemeslník, rozhodli jsme se z velké části stavět svépomocí, jen na tesařské práce jsme si pozvali profesionály.“

Terén se musel srovnat a betonovaly se patky, na kterých dům stojí. Na pozemek se přiváděla síť a odpady. Poté se stavěla dřevěná konstrukce, střecha a komín. Pokládala a zateplovala se podlaha, a až potom se ukládaly do dřevěných konstrukcí slaměné balíky. Posléze se připravovaly rámy a překlady pro okna, usazovaly se dveře. „Vnitřní i vnější omítky jsme už zvládli, teď nás čekají rozvody elektroinstalace, pokládka dřevěných podlah a instalace sanity a kuchyně,“ vyjmenovává Petra.

„Nejvíc kuráže jsme potřebovali na to se do stavby vůbec pustit. Nevěděli jsme, jak dopadne jednání o úvěru, a také technologie slaměné stavby pro nás byla velkou výzvou,“ přiznávají manželé. Jejich slaměný dům už ale stojí, má pět pokojů a rozlohu 120 m2.

*ČMSS a.s. se ke dni 12.3.2021 přejmenovala na ČSOB Stavební spořitelnu a.s.

Zajímá vás více detailů? Máte jiné dotazy? Kontaktujte poradce, který dodal odvahu:Jaromíra Otradovcová

Jaromíra Otradovcová

Praha 3telefon:604 644 812zanechat kontaktnajít jiného poradce

Spolupráce s klienty byla bezproblémová. I když mě překvapilo, do čeho nezvyklého se chtějí pouštět. Byl to totiž první slaměný dům, který jsem pomáhala financovat. Klientům jsem fandila, protože jsou velice šikovní a většinu prací si prováděli sami. Nyní už mají skoro vše hotové a jsou ve svém velice spokojeni.

Spočítejte si vlastní půjčku

Chcete dodat odvahu bydlet po svém?Zanechte nám své kontaktní údaje a náš finanční poradce Jaromíra Otradovcová vám poradí s financováním vašeho bydlení.
Vaše příjmení, minimálně 2 znaky
Vložte existující e-mailovou adresu
Poštovní směrovací číslo (bez mezer)
Zadejte ve tvaru (bez +420) 123456789
Poštovní směrovací číslo (bez mezer)
Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro zasílání newsletterů
Potvrzuji, že jsem se seznámil s Informačním memorandem
Pro odeslání musíte zaškrtnout
* povinná pole